e
sv

Google, depremleri tespit etmek için su altı fiber optik kablo kullanıyor

112 Okunma — 28 Şubat 2021 17:12
Google fiber kablo
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pasifik Okyanusu’nun dibinde bulunan ve Google’a ait 10.000 kilometre uzunluğundaki fiber optik kablo, derin deniz sismik aktivitesini ve okyanus dalgalarını tespit etmek için kullanılıyor.

Kaliforniya, Pasadena’daki California Teknoloji Enstitüsü’nden Zhongwen Zhan ve Google’daki araştırmacılar da dahil olmak üzere meslektaşları, kablodaki basınç ve gerilmedeki değişiklikleri ölçmek için teknoloji devinin optik fiberlerinden birinden gelen trafik verilerini kullandı. Bu verileri kullanarak, fırtınaların ürettiği dalgalar olarak adlandırılan depremleri ve okyanus dalgaları tespit edildi.

Dokuz aylık bir süre boyunca ekip, Haziran 2020’de Meksika’nın Oaxaca kenti yakınlarındaki 7,4 büyüklüğündeki deprem olayı da dahil olmak üzere, binalara zarar verecek kadar güçlü olan 5 kadir üzerinde yaklaşık 30 okyanus fırtınası kabarması olayı ve yaklaşık 20 deprem kaydetti.

Deniz tabanına jeofizik aletlerin yerleştirilmesi ve bakımı zor ve pahalıdır, bu nedenle su altı sismik istasyonları nispeten nadirdir. Fransa’daki Côte d’Azur Üniversitesi’nden Anthony Sladen, çalışmanın “mevcut kabloların faydalarından yararlanmada büyük bir adım” olduğunu söylüyor.

Fiber optik kabloları sismik sensörler olarak kullanmak için daha önce çabalar olmuştu, ancak bunlar, kablonun her iki ucunda özel lazer algılama ekipmanı veya kablolar içinde özel fiberlerin kullanılmasını gerektiriyordu.

Zhan, ekibinin mevcut bir trafik fiberini kullanma yaklaşımının yeni altyapıya ihtiyaç duymadığı için daha esnek ve ölçeklenebilir olduğunu söylüyor. “Bu heyecan verici, sanki milyon kilometrelik denizaltı fiber optik ağlarının yalnızca bir kısmı sensör olarak kullanılabilirse, sismik verilerin miktarı ve kapsama alanında büyük gelişmeler olacaktır.”

Kaynak : https://www.newscientist.com/article/2269324-google-uses-underwater-fibre-optic-cable-to-detect-earthquakes/

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Google, depremleri tespit etmek için su altı fiber optik kablo kullanıyor