Press ESC to close

Hidrojen Peroksit Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Halk arasında oksijenli su olarak bilinen 1818 yılında Fransa bulunan bir laboratuvarda keşfedilmiş, temizlik alanında çokça tercih edilen hidrojen peroksit soluk renkli güçsüz bir asit türevidir.

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan hidrojen peroksit bir çok sanayide çeşitli işlemlerde kullanılır. Makalemizin ilk başında halk arasında bilinen adı oksijenli su olarak giriş yaptık fakat bu isim kadar basit bir kimyasal değil. Oksijenli su hidrojen peroksitin seyreltilmiş çözeltisi olarak yani %3 kadar bir çözeltisi kullanılarak elde edilir. Hidrojen peroksitin çok çeşitli kullanım alanlarının başında tekstil sektöründe beyazlatma işlemlerinde tercih edilir. Bu beyazlatma işlemlerinde Hidrojen peroksitin %30’luk çözeltisi perhidrol kullanılır. Ayrıca ilaç, kozmetik, su arıtma, kağıt ve maden sektöründe de çeşitli görevler üstlenir.

Hidrojen peroksitin kimyasal özellikleri

Açık mavi renkte, zayıf asit

Molekül FormülüH2O2 H-O-O-H
CAS no7722-84-1
Kütlesi34.0147 g/mol
Yoğunluğu (saf)1.45 g/cm3 20°C
Erime noktası-0.43°C
Kaynama noktası150.2°C
Tehlikeler
Hidrojen peroksitin kimyasal özellikleri

Hidrojen peroksit nasıl üretilir ?

Peroksit üretiminde 2 türlü tepkime yöntemi kullanılır.

Derişik halde ki sülfürik asit ile peroksidisülfat asit ile elektroliz yöntemi tepkimeye sokulur. Bu tepkime sonucu ortaya çıkan asit, su ile reaksiyone girerek hidrojen peroksiti oluşturur.

Hidrojen peroksidin Kimyasal tepkimesi

H2S2O8 2H2SO4 + H2O2 + 2H2O

Diğer yöntem ise etil antrakinonundan elde edilmesidir.

Hidrojen peroksit nerelerde nasıl kullanılır ?

Hidrojen peroksit mutfak tahtasının temizliğinde, yara temizliklerine kadar çok geniş alanda etkili bir dezenfekte kimyasaldır. Bu nedenle korona virüse karşıda etkilidir. Mutfaklarda; tahta temizliği, çaydanlık ve tava temizliklerinde, tahta kaşıklarda koku giderici olarak kullanılır. Buzdolabı temizliğinde su ile karıştırılarak ve ayın şekilde bulaşık makinelerinde iç temizliği sağlanır. Küflü yerleri hidrojen peroksit karışımlı su ile silebilirsiniz. Yüzme havuzlarında dezenfektan olarak da hidrojen peroksit tercih edilir. Ayrıca merdiven korkulukları asansör düğmeleri gibi yüzeysel alanlarıda bu kimyasal ile temizliğe bilirsiniz. Tıp alanında yara temizliklerinde kullanılır (eczanelerde satılan oksijenli su ile uzman eşliğinde!). Tüm bu uygulamalar yapılmadan önce hidrojen peroksitin bir kimyasal olduğunu ve ağartıcı etkiye sahip olduğu göz ardı edilmemelidir. Kıyafetlerde beyazlatma, ağartma yapar çıplak cilde temasında beyaz leke oluşturur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *