e
sv

Leonardo Da Vinci Kimdir ?

471 Okunma — 20 Haziran 2021 14:13
leonardo-da-vinci
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Leonardo Da Vinci Kimdir ?

15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519

Meraklı, parlak zekalı, hem Rönesans ressamı ve zeki mühendis bu yazımızın konuğu Leonardo da vinci.

Hayatı

Da Vinci, 15 Nisan 1452’de İtalya’nın Toskana bölgesindeki Anchiano köyünün dışındaki bir çiftlik evinde doğdu. Saygın Floransalı noter Sör Piero ve Caterina adında genç bir köylü kadının evlilik dışı doğan da Vinci, babası ve üvey annesi tarafından yetişti. Beş yaşındayken, amcası ve büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte yaşadığı yakındaki Vinci’deki (soyadının geldiği kasaba) babasının malikanesinde yaşamaya başladı.

Genç da Vinci, temel okuma, yazma ve matematik eğitiminin ötesinde çok az resmi eğitim aldı, ancak sanatsal yetenekleri erken yaşlardan belliydi.

Da Vinci, 14 yaş civarında, Floransa’da ünlü sanatçı Andrea del Verrocchio ile uzun bir çıraklığa başladı. Metal işleme, deri sanatları, marangozluk, çizim, resim ve heykeltıraşlık dahil olmak üzere çok çeşitli teknik beceriler öğrendi. 

Bilinen en eski tarihli çalışması – Arno vadisindeki bir manzaranın kalemle mürekkeple çizimi – 1473’te çizdi.

Leonardo Da Vinci Kimdir ?

Son Akşam Yemeği

Lorenzo de Medici, 1482’de Leonardo da Vinci’yi Monaco Dükü için bir barış jesti olarak yapılan bir parça oluşturması için görevlendirdi. Parçayı oluşturmanın yanı sıra, nasıl mükemmel bir ressam olacağını ve mahkeme için nasıl çalışabileceğini açıklayan bir mektup yazdı. Eser ve mektubu kabul edildikten sonra, Leonardo da Vinci, mahkeme tarafından 1482’den 1499’a kadar çalışmak üzere görev aldı. Bu süre zarfında, birkaçı ünlü olan birçok parça üzerinde çalışsa da, aynı zamanda en tanınmış parçalarından biri olan Son Akşam Yemeği’ni de bu dönemde yaptı .

Son Akşam Yemeği – (Kaynak )

Mona Lisa

1505-1507 yılları arasında Leonardo da Vinci, özel işler için görev aldı. Bu dönemde sadece en ünlü sanat eserini değil, aynı zamanda muhtemelen dünyanın en iyi bilinen ve şimdiye kadar yapılmış en ünlü sanat eserlerinden biri olan Mona Lisa’yı çizdi. Bu parçanın arkasında birçok teori ve hikaye vardı. Bazıları sarılık geçirdiğini, birçoğunun hamile bir kadın parçası olduğunu düşündü. Diğerleri bunun bir kadın olmadığını, elbise giymiş bir erkek olduğunu iddia etti. Hiçbir hesap kanıtlanmamış olsa da, bu parçayı çevreleyen birçok teori var. Ona bu kadar çekicilik veren de bu.

Mona Lisa, Leonardo da Vinci için de sürekli devam eden bir çalışmaydı; asla tamamlayamadığı ve her zaman mükemmelleştirmeye çalıştığı bir parçaydı. Resmin kendisi, onu iş için tutan komisere asla verilmedi ve ölümüne kadar onunla birlikte oldu. Şu anda Paris’teki Louvre’dadır ve en kalın kurşun geçirmez camla korunmaktadır. Sadece ulusal bir hazine olarak kabul edilmekle kalmaz. Aynı zamanda herhangi bir sanatçı tarafından herhangi bir dönem veya sanat biçiminde yaratılmış en ünlü sanat eseri olarak kabul edilir.

Mona Lisa – (Kaynak)

Vitruvius Adamı 

1487 yılı civarında Leonardo da Vinci tarafından oluşturuldu. Ünlü mimar Vitruvius Pollio’nun çalışmasına dayanan notlar eşlik ediyor. Kağıt üzerinde kalem ve mürekkeple yapılan çizim, kolları ve bacakları birbirinden ayrı ve aynı anda hem daire hem de kare şeklinde çizilmiş iki üst üste pozisyonda bir erkek figürü tasvir etmekte. Çizim ve metne bazen Oranlar Kanonu veya daha az sıklıkla İnsan Oranları denir. Venedik, İtalya’daki Gallerie dell’Accademia’da saklanır ve kağıt üzerindeki çoğu çalışma gibi yalnızca ara sıra görüntülenir.

Parçaların orantısal ilişkisi evrensel tasarımı yansıtır. Ve elementlerin “tıbbi” dengesi, istikrarlı bir yapı sağlar. Dolayısıyla bu nitelikler. Allah’ın insan vücudunu yaratması ile insanın kendi iyi bir binayı üretmesi arasında eşit olarak paylaşır. 1480’lerin sonlarında, sanatsal mikrokozmosun bu teması, düşüncesinin büyük birleştirici ilkelerinden biri olarak ortaya çıktı. Ancak bu mimari uygulama meselenin sonu değil; sadece, kelimenin tam anlamıyla evrensel bir uygulaması olan bir kavramın başlangıcını temsil eder.

Vitruvius Adamı – ( Kaynak )

Bir Sanatçıdan Daha Fazlası

Leonardo da Vinci’nin kendi döneminde dünyaya sanattan çok daha fazlasını sunan bir Rönesans adamı olduğu söylenirdi. Yeteneklerinin, kariyeri boyunca yarattığı çalışma sanatlarını fazlasıyla aştığı kaydedilmiştir. Zamanın birçok hümanisti gibi bilim ve sanat arasında bir ayrım yaratmadı. Bu da eserine bu kadar derinlik ve karakter kazandırdı. 13.000 sayfadan fazla not onun icatlarını, yaratımlarını, gözlemlerini ve çizimlerini belgelemiştir. Mimari ve anatomi, uçan makine tasarımları, bitki çalışmaları ve dahil olduğu diğer işler bu sayfalarda belgelidir.

Fikirlerinin çoğu teorikti ve nadiren deneyseldi. Eserlerinde gerçek anatomiye olabildiğince yakın durması. Bilimlerden uzaklaşmaması nedeniyle insan vücudunu çocuk formunda ilk belgeleyenlerden biri olduğu da bilin. Kariyeri boyunca yarattığı son görevlerden biri mekanik bir aslandır. Yürüyebiliyor ve bir buket zambak ortaya çıkaran göğsünü açtı. Kısa bir süre sonra 1519’da öldü.

Üç sınıf insan vardır: görenler. Gösterildiğinde görenler. Görmeyenler. ” -Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, döneminin en etkili isimlerinden biri olmasının yanı sıra, önde gelen bir Rönesans adamıydı. Zamanının çok ötesindeydi ve bir sanatçıdan daha fazlasıydı. Harika bir düşünürdü ve kariyeri boyunca bir dizi harika eser ve icat geliştirdi. Kariyerinin başında birkaç sorunu olmasına rağmen. Bunları aşarak tarih boyunca en çok tanınan sanatçılardan biri oldu. Hala bu güne kadar, eserleri tarih boyunca en ünlülerinden bazıları olmaya devam ediyor. Hala bu dönemde sanat dünyasında çalışan genç sanatçıları etkiliyor.

Leonardo Da Vinci Kimdir ?

Kaynak : https://www.biography.com/artist/leonardo-da-vinci

Kaynak : https://www.leonardodavinci.net/leonardo-da-vinci-biography.jsp

Diğer Kimdir ? yazılarımız için tıklayınız.

İsmail ALTAŞ

bilim marketi

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Leonardo Da Vinci Kimdir ?