e
sv

NASA’nın Perseverance keşif aracı, eski yaşamın izlerini aramaya başlamak için Mars’a indi

188 Okunma — 19 Şubat 2021 09:10
perseverance rover nasanın mars keşif aracı
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şimdiye kadar Mars’a gönderilen en gelişmiş robot başarıyla indi.

NASA’nın Perseverance keşif aracı Mars’a güvenli bir şekilde indi.

Kızıl Gezegene gönderilen en gelişmiş robot olan araba büyüklüğündeki Perseverance, bu öğleden sonra (18 Şubat) “yedi dakikalık ” inişini gerçekleştirdi ve 28 mil genişliğindeki (45 kilometre) eski bir göl yatağına hafifçe indi.

Perseverance, bir dizi alet ve donanım kontrolünden sonra gezegenler arası uzayda yaptığı şeyi yapmaya başlayacak: eski Mars yaşamının işaretlerini araştıracak, gelecekte Dünya’ya dönmek için kaya örneklerini toplayacak ve hafızasına kayıt edecek   ve diğer şeylerin yanı sıra bazı parlak yeni keşif teknolojileri üzerinde çalışma yapılacak.

NASA’nın 2,7 milyar dolarlık Mars 2020 görevinin kalbi olan Perseverance, 30 Temmuz 2020’de United Launch Alliance Atlas V roketinin tepesinde Florida’nın Uzay Kıyısı’ndan havalandı.

Bu, Perseverance’ın Ağustos ortasında kapanan bir aylık lansman penceresinin yaklaşık yarısıydı. Bu tür pencereler, Mars görevleri için her 26 ayda bir ortaya çıkıyor, bu nedenle NASA, keşif aracını zamanında yerden kaldırmaya kararlıydı bu, montaj ve test protokollerini yeniden düşünmeye zorlayan ve bunu yapan koronavirüs salgını tarafından daha da zorlaştırılan zorlu bir görev takımın çalışmasını daha zorlu hale getirdi.

Jurczyk, “Mart ve Nisan ayı başlarında bunu başarabileceğimizden emin değildik” dedi.

Ajans yetkilileri, gezginin adı, görevi yerden kaldıran ve Mars’a giden ruhun bir kanıtı.

NASA’nın Bilim Misyonu Müdürlüğünün yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen Mart 2020’de gezginin adlandırma töreni sırasında “Azim güçlü bir kelimedir” dedi. “Engellere rağmen ilerleme kaydetmekle ilgili.”

NASA’nın diğer Mars keşif araçları gibi, Perseverance da adını ülke çapında bir öğrenci yarışmasıyla aldı. Kazanan lakap, o sırada Burke, Virginia’daki Lake Braddock Ortaokulunda yedinci sınıf öğrencisi olan Alex Mather tarafından sunuldu.

Kaynak : https://www.space.com/perseverance-mars-rover-landing-success

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

NASA’nın Perseverance keşif aracı, eski yaşamın izlerini aramaya başlamak için Mars’a indi