Press ESC to close

Nikola Tesla Kimdir ?

Biyografi
Nikola Tesla 1856’da Sırp anne ve baba Milutin ve Djuka Tesla için Hırvatistan’da doğdu. Babası bir rahip, oğlunu alışılmadık zihinsel disiplin geliştirmeye iten bir entelektüeldi. Annesi, ev işleri için kullanılan zaman kazandıran birçok cihazın mucidiydi. Okuldaki erken başarısına ve mekanik cihazlarla denemeye olan açık ilgisine rağmen, Tesla’nın babası genç Nikola’ın bir bakan olduğu tespit edildi. Ancak Tesla akut bir fiziksel düşüşe girdikten sonra babası merhamet etti ve bilimsel eğitimine Avusturya’daki Graz Politeknik Enstitüsü’nde devam etmesine izin verdi.

Hala bir öğrenci iken, Tesla alternatif akım (AC) elektriğinin olasılıklarını düşünmeye başladı. AC elektriği, güçsüzleşmeden uzun mesafeler için yüksek voltaj üretebilir. Tesla, AC’nin o sırada daha yaygın olan doğru akım (DC) elektriğinden çok daha etkili ve daha az maliyetli olduğuna ikna oldu.

Graz Politeknik Enstitüsü’nde üç yıl geçirdikten sonra Tesla derslere katılmayı bıraktı. 1878’de Graz’dan ayrıldı ve Maribor’da ressam olarak çalışmaya başladı. 1880’de Tesla, Karl-Ferdinand Üniversitesi’nde eğitimine devam etmek için Prag’a taşındı. 1881’de Prag’dan ayrılan Tesla, Ferenc Puskás’ın orada bir Edison telefon santrali kurmasına yardımcı olması için onu işe aldığı Budapeşte’ye taşındı. Continental Edison Şirketi, Tesla’yı Paris ve Strazburg’da çalışmaya gönderdi ve burada çalışması, Edison’u Fransa’daki operasyonlarının başkanı Charles Batchelor’un Tesla’yı ABD’de Edison için çalışmaya davet eden Charles Batchelor’un gözüne çarptı. 1884’te New York’a gitti ve Tesla’nın yeteneklerini tanıyan ancak ark aydınlatması konusundaki çalışmalarını desteklemek istemeyen Edison’la hemen iş buldu. 1886’da Tesla, ark ışık deneylerini finanse eden Tesla Elektrik Şirketi’ni kurdu. Daha da önemlisi, Tesla AC deneylerine geri döndü ve iki yıl içinde sisteminde otuzdan fazla patent başvurusunda bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *