Press ESC to close

Uzaya Gidecek İlk Türk Belli Oldu

İstanbul Atatürk havalimanın da düzenlenen teknofest 2023 etkinliklerinde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan uzaya gidecek ilk Türk asil aday belli oldu !

Türk F-16 pilotu uzay yolcuğunda

Milli uzay programının bir projesi olan geçtiğimiz sene binlerce başvuru alarak bir asil bir yedek olarak 2 kişi seçildi. Türk uzay yolcusu projesi zorlu eğitimler ve elemeler yapılarak çeşitli kriterler arandı.

Bu özellikler ; iyi derece İngilizce bilen, lisans eğitimi ve üstü fakültelerden eğitimini bitirmiş, 1,49 ile 1,90 arası boy oranında min. 43 kg max. 110 kg ve 23 Mayıs 1977 sonrası doğmuş Türk vatandaşlarından oluştu.

10 kadın 20 erkek başvuruda bulundu. Toplam 30 adaydan seçilen isimleri ise 2023 teknofest etkinliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Uzaya gidecek ilk Türk Alper Gezeravcı !

Mersin’de 1979 tarihinde dünyaya gelen pilot Alper Gezeravcı Hava Kuvvetleri Komutanlığında 21 yıldır görev yapan F-16 pilotu.

Alper Gezeravcı Hava Harp Okulunda elektronik mühendisliğini daha sonra ise ABD Hava Kuvevetleri teknoloji enstitüsü harekat araştırması bölümünü bitirdi.

Alper Gezeravcı zorlu teorik ve uygulamalı derslerden sonra 2023 son çeyreğinde 10 günlük uzay istasyonunda görev alıcak.

Uzaya Gidecek İlk Türk Alper Gezeravcı

Uzaya gidecek yedek isim Tuva Cihangir Atasever

Bir asil bir yedek ismin belirlendiği Uzay programında yedek isim ise olarak Tuva Cihangir Atarsever olarak belli oldu.

Tuva Cihangir Atasever 1992 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Eğitimini Bilkent Üniversitesi elektrik ve elektronik mühendisliği daha sonra University of California elektrik ve elektronik mühendisliği yüksek lisans olarak tamamladı. Roketsan’da 5 yıl aviyonik sistem mühendisi olarak görev aldı.

Uzaya Gidecek Yedek İlk Türk Tuva Cihangir Atasever

Türk Uzay Ajansı

Starship ile ay’a gidecek ilk sivil kişiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *