e
sv

Bir telefona kumaş ile güç verin

222 Okunma — 07 Mart 2021 20:43
kumaş ile elektrik üret
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu piezoelektrik malzemeler hareketlerini elektriğe çevirir.

Kot cebinizin içindeki hışırtı iplerinin cep telefonunuzu şarj edip edemeyeceğini hayal edin. Kendi güçlerini ürettikleri için pile ihtiyaç duymayan resim sensörleri. Yeni piezoelektrik malzemeler ve cihazlar sayesinde her ikisi ve daha fazlası yakında mümkün olabilir.

Bu tür malzemeleri bastırmak, ezmek veya bükmek bir elektrik yükü üretir. Bu yükü yakalamak ve depolamak için bir devre ekleyip hareketi elektriğe dönüştürebilirsiniz.

Piezoelektrik malzemeler yeni değildir. Ancak, yararlı işler yapmak için yeterli elektrik üretmelerini sağlamaktır. Bugün, bu tür malzemelerin çoğu yalnızca birkaç mikro dalga güç üretiyor. Karşılaştırma için, tipik bir LED ampule güç sağlamak için yaklaşık 8 milyon mikrowatt (8 watt) gerekir. Günümüzün piezoelektrik malzemelerinin çoğu aynı zamanda seramiktir. Sert ama kolayca kırılabilir, çok uzun sürmeyebilirler.

Ancak iki yeni proje, bu alışılmadık malzemelerin yeni ortamlarda çalışabilmeleri için cihazları nasıl güçlendirebileceğine dair bir fikir sunuyor. Biri kumaşları dönüştürür. Diğeri, su altı robotları ve daha fazlasıyla navigasyona yardımcı olmak için sonar benzeri bir işaret haline gelir.

Güç veren kumaş


Kamal Asadi, bir cep telefonunu şarj edebilecek bir cep yaratabileceğini merak etti. Asadi, İngiltere’deki Bath Üniversitesi’nde fizikçi. Böyle bir şarj cebi oluşturmak için yumuşak ve esnek bir piezoelektrik malzemeye ihtiyacı olacaktı. Bu seramik olanları ortadan kaldırır. Ama naylon işe yarayabilir.

Bu sert, esnek, hafif plastik, mayo ve spor giyimden olta ve gitar tellerine kadar her şeyde kendini gösterir. Çoğu naylon piezoelektrik değildir. Ancak bazı naylon türleri bu özelliğe sahiptir – ancak ve ancak önce onu belirli bir kristal yapı oluşturmak için ikna ederseniz. Asadi, onu bu özel yapıya uzun, ince bir iplik olarak sokmanın “zor ve zorlu” olduğunu belirtiyor. Ancak ekibi yakın zamanda bunu yapmanın bir yolunu buldu.

İlk olarak, araştırmacılar naylon peletleri güçlü bir asit içinde çözdüler. Daha sonra, sıvının çok ince bir ipliğini bir iğneden atmak için elektrospinning adı verilen bir teknik kullandılar. İplik bir tabağa konduğunda kurur.

Takım bunu ilk denediğinde, kurumuş iplik piezoelektrik değildi. Sorun? Asadi, “Asit molekülleri naylonun içinde kalmayı sever” diye açıklıyor. Son derece mutlu ve rahatlar. Dışarı çıkmak istemiyorlar. “

Bu yüzden başka bir malzeme ekledi. Aseton olarak adlandırılan, çoğu oje çıkarıcının içinde aynı şey vardır. Bu kimyasal, asidi kururken naylon ipliğin dışına taşıdı. Asadi şöyle diyor: “Sanki aside“ Tamam, iyi iş çıkardın. [Naylonu] çözdünüz. Şimdi gitme zamanı. “

Yeni liflerinin piezoelektrik olduğunu göstermek için Asadi, onlardan yapılmış bir matı bir devreye bağladı. Bir öğrenci daha sonra matı avucunun üzerine koydu. Elektrik üretmek için tek gereken elini açıp kapatmaktı.

Bir cep telefonunu şarj etmek neredeyse yeterli değildi. Asadi, “Keşke olsaydı” diyor. Ancak çok daha fazla çalışmayla böyle bir başarının mümkün olması gerektiğini söylüyor. Asadi’nin ekibi bulgularını 23 Ekim’de Gelişmiş Fonksiyonel Malzemelerde açıkladı.

Bu, naylon ipliklerin vücut hareketlerini elektriğe dönüştürebildiğini gösteren ilk testlerden biriydi. Ve bu çoğu araştırmacı için yeterince heyecan verici.

Kaynak : http://sciencenewsforstudents.org

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bir telefona kumaş ile güç verin