Çin Tuzu Nedir ? Zararları Nelerdir ? Nerelerde Kullanılır?

Çin Tuzu Nedir ? Zararları Nelerdir ? Nerelerde Kullanılır?

Çin Tuzu Nedir ? Zararları Nelerdir ? Nerelerde Kullanılır?

Çin Tuzu Nedir?

Uzun yıllardır bilinen ve kullanılan Mono Sodyum Glutamat Çin tuzu. Bilim insanı Kikunae Ikeda tarafından keşfedilen çeşitli yiyeceklerde tat verici olarak kullanılır. Deniz yosunun çeşitli işlemlerden geçerek kristalleşmesiyle elde edilmiştir.

Kendine has değişik bir tada sahip olan herhangi bir tat kategorisinde kendine yer bulamamıştır.

Fast food sektörünün etkili silahı. MSG konulduğu yiyeceklerdeki tat duyusunu daha ön plana çıkararak daha çok tüketilebilir hale getirir.

Mono sodyum glutamat kimya sektörü içinde E-621 veya MSG olarak bilinir. İsmini alma sebebi ise daha çok Çin restoranlarında kullanılmasından dolayıdır.

Çin Tuzu, MSG

Çin Tuzunun Zararları nelerdir?

Uzmanların ve derneklerin uzun yıllardır yasaklanması için mücadele ettiği Çin tuzunun sağlık üzerinde çok çeşitli zararları mevcut. En çok verdiği zarar ise kişide obeziteye yol açması. Çin tuzu doyma hissini baskılayarak ve girdiği besinde lezzet vererek daha çok tüketme hissine yol açmaktadır. Daha çok hazır gıdalarda kullanılan Çin tuzu artık döner ve patates kızartması gibi yiyeceklerinde içine girmiş durumda. Yağlanmayı arıttırarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açan yararı yok denir.

Migren ağrıları, kas eklem ağrıları, tiroit bozuklukları, diyabet, tansiyon, halsizlik ve görme bozuklukları gibi birçok hastalığın oluşmasında önemli bir aktör.

Çin tuzu

Çin Tuzu Nerelerde Kullanılır?

MSG gıdalarda lezzet patlaması, iştahı açması ve daha çok bağımlılık yapması tüketilmesi için fabrikasyon gıdalar ve fast food ürünlerinde çok tercih edilmekte. Resmi gazete ilanı ile ülkemizde kullanılması serbest olan Mono sodyum Glutamat MSG; Paketlenmiş gıdalar, hamburgerler, et suyu ve tavuk suyu bulyonlarında aynı zamanda salata sosları. Ayrıca meyveli yoğurtlar, dondurma çeşitleri, hazır köfteler, hazır çorba ve cips ürünlerinde ayrıca çeşitli restoranlarda kullanılır.

ilk olarak etkilerinden özellikle gelişim çağındaki çocukları uzak tutmak oldukça önemli.

Çin tuzu Nasıl Anlaşılır?

İlk olarak tüketmeden önce nasıl yapıldığını bilmediğimiz gıdaların ambalaj kısmındaki içerik bölümüne bakmanız yeterli olacaktır. İçerik kısmında MSG veya kimyasal kodu olan E621 ibaresi mevcut ise gıda veya ürünü içerisinde olduğunu anlayabiliriz.

Değerli Okuyucumuzun Dikkatine  

Bilimarketi.com sayfalarımızda okuduğunuz yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Aksi durumda oluşabilecek sorunlardan bilimarketi.com’un sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yararlanılan kaynak

Görüş, Öneri ve Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.