e
sv

Tuz Jeneratörü Kullanmak Mantıklı mı ?

704 Okunma — 21 Kasım 2021 22:15
Tuz Jeneratörü Kullanmak Mantıklı mı ?
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yüzme Havuzlarında Tuz Jeneratörü

Tuz Jeneratörü Kullanmak Mantıklı mı ?

Yüzme havuzları oldukça keyifli ve vücut sağlığı için en güzel spor dallarından biridir. Artık havuzsuz site, spor salonu ve villalar tercih sebebi sayılmadığı için bütün projelerde yüzme havuzları açık ve kapalı şekilde yapılmaya devam ediyor. Fakat yüzme havuzları her zaman göründüğü gibi mavi renkte kalmaz.

Yüzme havuzu bakımı oldukça zahmetli, zor ve emek ile bilgi isteyen oldukça önemli bir konudur. Havuz bakımı ne kadar düzenli ve doğru yapılırsa bir o kadar sağlıklı ve keyifli olur.

Yüzme havuzlarına tuz jeneratörü kullanmak.

Yüzme havuzları belli arıtma sistemlerine sahiptir. Fakat yine de kimyasal dezenfeksiyon ve yardımcı kimyasallar kullanılması zorundur. Genellikle dezenfeksiyon olarak herkesin bildiği gibi yüzme havuzlarında klor kullanılmaktadır. Bir çok kişi günümüzde klorun zararları ve kokusundan dolayı alternatif dezenfeksiyon yöntemlerini araştırmakta. Bizde bu başlık altında yüzme havuzlarında dezenfeksiyon yöntemi olarak kullanılan tuz jeneratör cihazlarını inceleyeceğiz.

Yüzme Havuzlarında Tuz Jeneratörü Kullanmak Mantıklı mı ?

Tuz jeneratörü Nasıl Çalışır ?

Havuz tuz cihazları bildiğimiz sofrada kullanılan veya özel satılan tuzun elektroliz metoduyla elektrik verilerek sodyum hipokloröz yani klor üretir.

Tuz Jeneratörü İçin Ne Kadar Tuz Atılmalı ?

Havuz suyunun binde 5 oranında 1000 Litre=1 m, yani 100 m yüzme havuzu için 500 Kg tuz atılması gerekir. Cihaz depoda ki tuz seviyesi azalınca uyarı vermeye başlayacaktır.

Günlük Klor İhtiyacı: Havuza giren insanların sayısı bilinmeli veya yaklaşık olarak hesaplanmalıdır. Genellikle en kalabalık günleri dikkate alınız. Yüzücü başına günlük kayıp 10 gr/gün dür.

Güneş Kaybı: Güneş kaybı Akdeniz kuşağında 1 m3 havuz suyu için 2,50 gr olarak hesaplanabilir.

Buna göre,

Havuzun Klor İhtiyacı: Yüzücü Sayısı x 10 gr + Havuz Hacmi (m3) x 2,50 gr/m3

Örnek: En kalabalık günde 20 kişinin kullandığı, 100 m3 lük bir havuz için

20 x 10 gr + 100 x 2,5 gr = 450 gr

12 saatlik filtrasyon ile saatte: 450/12 = 37,5 gr /saat

Hesaba göre saate 37 gr tuz üreten bir tuz cihazı seçilmesi gerekir.

Ancak unutulmaması gereken nokta tuz jeneratörü sadece klor üretir. Diğer yardımcı kimyasalları her ne kadar gerek yok denilse de kullanmanız gerekmektedir !

Tuz Jeneratörü Kullanmak Mantıklı mı ?

Tuz jeneratörleri kullanımın az olduğu ve kapalı havuzlarda bakımları düzenli olarak yapıldığı sürece mantıklı. Fakat cihazların kalitesine göre değişen ve en önemli kısmı tuz üretim hücrelerinin kalitesi. suyun kalitesi ve kireçlenmesi performansını zamanla düşürebilir. Genellikle en pahalı kısmı bu hücrelerdir. Yıllık klor kullanım miktarı ve cihaz fiyatlarının amortismanı + yıpranma payı gibi faktörler karşılaştırılması gerekir.

Daha detaylı bilgi ve proje için mail atabilirsiniz : [email protected]

Havuz kimyasalları ve malzemeleri

Su

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tuz Jeneratörü Kullanmak Mantıklı mı ?