Press ESC to close

Isıtma Sistemlerinde ve Enerjide Hidrojen

Isıtma Sistemlerinde ve Enerjide Hidrojen

Isıtma sistemlerinde kullanılan hidrojen denemesi başarılı oldu

%20 hidrojen %80 metan ile karıştırılarak elde edilen yakıt. 18 Aylık deneme süresinde 130 ev ve işletme binaların da denemesi yapılmıştır.

Karbon emisyonu oluşmadan, hidrojen elektroliz yöntemi ile üretimi. Projede Deneme amaçlı kullanılan 130 evde Ocaklar’da ve kazanlarda herhangi bir değişiklik yapmadan kullanılan hidrojen oldukça başarılı oldu. Projenin tamamlanıp  piyasaya hidrojen yakıt olarak verildiği zaman. Tüketiciler herhangi bir hidrojen cihazı satın almadan kullanılması.

 hidrojen yakıt olarak kullanıldığı zaman üretim maliyetlerinin düşmesine olanak sağlayacağı net bir gerçek.

Projenin ingiltere’de yapılan deneme bölgesinde yaklaşık 23 milyon ev ve bina ya hidrojen yakıtı sağlanması durumunda. Yıllık yaklaşık 6 milyon ton karbondioksit emisyonun %7 önlenecektir.

Hidrojen üretimi (Kaynak: Google)

Doğalgaz yakıtına alternatif olan hidrojen.

Hidrojen doğada tek başına bulunan bir element değildir. Bileşik şekilde bulunan hidrojenin en kolay elde etme yöntemi ise sudur. Hidrojen yakıt olarak kullanıldığı enerji sistemlerinde atık olarak; su ve su buharı bırakmaktadır.

Bu nedenden dolayı hidrojen gayet çevreci bir yakıt olarak görebiliriz.

Hidrojen gaz, sıvı ve katı bir kimyasal birleşik içinde depolanıp yada nakledilir.

Gaz halinde ki hidrojen en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak yoğunluğu düşük olduğu için çok yer kaplar. Bu sebepten dolayı yüksek basınçlı dayanıklı tank ve tüplerde sıkılaştırılmış olarak depo yapılabilir.

Sıvı hidrojen gaz hidrojene göre daha az yer kaplar. Ancak hidrojenin sıvılaşması için aşırı yüksek enerji gereklidir.

Katı hidrojen metal hidrit gözenekleri içinde depolanır. Fakat metal hidritlerin ağır olmasından dolayı nakliyesi oldukça maliyetli olmaktadır.

Isıtma Sistemlerinde ve Enerjide Hidrojen

Özetle hidrojen yakıtı için şöyle diyebiliriz. Günümüzde git gide artan fiyatı. Ayrıca rezervlerinde tükenmekte olan doğalgaz ve petrol. Bu iki enerji sistemine göre daha uygun maliyetli ve daha çevreci. Enerji maliyetlerinin azalması ülkece ısınmadan, ulaşıma, üretimden, endüstriye bir çok alanda iyileştirmeler sağlayacak. Bu sebeple hem ülke kalkınmasına faydası yüksek olacaktır. Her geçen gün daha gelişen teknoloji sayesinde çok yakın zamanda hem evlerde hem sanayide hem de ulaşımda hidrojenin yerini alacağını tahmin ediyoruz.

İsmail ALTAŞ

Kimya

Discorveryandscience

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *