Press ESC to close

İnsansız Savaş Uçağı Kızılelma Gökyüzünde

Baykar’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Kızılelma gökyüzüyle buluştu.

Bayraktar Kızılelma projesi 2021 yılında Baykar’ın tamamen kendi imkanlarıyla üretmiş olduğu ve 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamladığı ardından test uçuşlarına başladığı milli bir projesidir.

Kızılelma projesi

Dünya üzerinde ki gelişen teknolojiler ülkelerin savunma sistemlerinde yüksek oranda katkı sağlıyor. Ülkelerin stratejik ve coğrafi konumları, değişen teknolojik gelişmeler ülkelerin geleceği açısından rol alma durumlarını etkiliyor. Her zamanda ileride olan ve artık yeni çağ olarak kabul edilen yapay zeka devrinin gerisinde kalmak oyuna geriden başlamaktır.

Bayraktar Kızılelma

Bayraktar Kızılelma

2004 yılında Hakkari bölgesinde ki askeri operasyonlarda mini İHA modelleri ile insansız hava araçları ile projelerine başlayıp 2019 yılında Bayraktar Akıncı ve 2022 Kızılelma ile başarılı bir şekilde gelişmeye devam eden Baykar TC-ÖZB kuyruk numarasıyla Çorlu pistinden havalanıp yaklaşık 18 dakika süren ilk uçuş görevini piste teker koymasıyla başarıyla tamamladı. Şuan test aşamaları devam eden Kızılelma yakın zamanda kullanıma sunulacak.

Uçak gemilerine iniş-kalkış kabiliyeti

Kısa mesafe pistli uçak gemilerinden iniş ve kalkış yapabilme yeteneğine sahip olan Kızılelma mavi sularda görev yapabilecek. Bu özelliği sayesinde stratejik olarak dengeleri değiştirecek.

6 ton kalkış ağırlığına sahip ve 1500 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan Kızılelma geliştirilen tüm mühimmatları kullanabilir durumda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *