Press ESC to close

Kimya Nedir ?

Kimya, maddenin, özelliklerinin, maddelerin diğer maddeleri oluşturmak için nasıl ve neden bir araya geldiği veya ayrıldığı ve maddelerin enerjiyle nasıl etkileşime girdiğinin incelenmesidir. Birçok insan kimyagerleri bir laboratuvarda garip sıvıları karıştıran beyaz kaplamalı bilim adamları olarak düşünür, ancak gerçek şu ki hepimiz kimyacıyız. Temel kimya kavramlarını anlamak neredeyse her meslek için önemlidir. Kimya hayatımızdaki her şeyin bir parçasıdır.

Var olan her malzeme maddeden, hatta kendi bedenlerimizden oluşur. Kimya, büyüyen ve pişirilen yiyeceklerden evlerimizi ve bedenlerimizi temizlemeye, uzay mekiği fırlatmaya kadar yaptığımız her şeye katılıyor. Kimya, dünyamızı tanımlamamıza ve açıklamamıza yardımcı olan fizik bilimlerinden biridir.

Her biri birçok çalışma alanına sahip olan beş ana kimya dalı vardır.

Analitik kimya, maddelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini tanımlamak ve ölçmek için kalitatif ve kantitatif gözlem kullanır. Bir anlamda, tüm kimya analitiktir.

Fizikokimya, kimyayı fizikle birleştirir. Fiziksel kimyacılar madde ve enerjinin nasıl etkileşime girdiğini inceler. Termodinamik ve kuantum mekaniği, fizikokimyanın önemli dallarından ikisidir.

Organik kimya özellikle karbon elementini içeren bileşikleri inceler. Karbon, karmaşık kimyasal bağlar ve çok büyük moleküller oluşturmasına izin veren birçok benzersiz özelliğe sahiptir. Organik kimya “Yaşam Kimyası” olarak bilinir çünkü canlı dokuyu oluşturan tüm moleküllerin makyajlarının bir parçası olarak karbon vardır.

İnorganik kimya, makyajlarının bir parçası olarak karbon içermeyen metaller ve gazlar gibi materyalleri inceler.

Biyokimya, canlı organizmalar içinde meydana gelen kimyasal süreçlerin incelenmesidir.

kaynak: https://www.livescience.com/45986-what-is-chemistry.html

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *