e
sv

Rudolf Diesel Kimdir ?

331 Okunma — 02 Nisan 2021 20:46
Rudolf Diesel Kimdir ?
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rudolf diesel kimdir ? Kendi adını taşıyan motorun icadıyla tanınan Rudolf Diesel, 1858’de Fransa’nın Paris kentinde doğdu. Buluşu, büyük endüstriler için baskın güç kaynağı buhar motoruyken geldi.

1885 yılında Diesel, sıkıştırmalı ateşlemeli bir motor geliştirmeye başlamak için Paris’te ilk mağazasını kurdu. Süreç 13 yıl sürdü. 1890’larda, verimli, yavaş yanan, sıkıştırmalı ateşlemeli, içten yanmalı motor icadı için bir dizi patent aldı. Diesel, 1893’ten 1897’ye kadar fikirlerini Maschinenfabrik-Augsburg AG’de (daha sonra Maschinenfabrik-Augsburg-Nürnberg veya MAN) daha da geliştirdi. MAN’a ek olarak, Sulzer Brothers of Switzerland, Diesel’in çalışmalarına erken bir ilgi göstererek. 1893’te Diesel’in icadı için belirli hakları satın aldı.

Augsburg’daki MAN’da prototip testleri 10 Ağustos 1893’te 150 mm delik / 400 mm strok tasarımıyla başladı.

İlk motor testi başarısız olsa da, bir dizi iyileştirme ve sonraki testler. 17 Şubat 1897’de başarılı bir teste yol açtı. Dizel motor, Şekil 2, yük altında% 26,2’lik bir verimlilik göstermiştir. O zamanlar popüler olan buhar motorunun yaklaşık% 10’luk bir verime sahip olduğu göz önüne alındığında önemli bir başarı. Sulzer yapımı ilk dizel motor 1898 Haziran’ında başlatılan.

Diesel’in icadının geliştirilmesi, ticari bir başarıya ulaşmak için daha fazla zamana ve çalışmaya ihtiyaç duyuyordu. Rudolf Diesel tarafından fikrin pazardaki uygulanabilirliğini iyileştirme çalışmalarına birçok mühendis yer aldı. Öte yandan. Bu süreç tarafından bir şekilde tehdit edildi ve icatını geliştiren diğer motor tasarımcılarıyla her zaman ortak bir dil bulamadı. Diesel’in henüz hazır olmayan motorun pazar promosyonu girişimleri sonunda sinir krizine yol açtı. 1913’te, motoru geliştirmedeki rolüne yönelik eleştirilerden derinden rahatsızlık duyarak, İngiltere’ye yaptığı bir yolculukta bir gemiden gizemli bir şekilde ortadan kayboldu ve muhtemelen intihar etti.

İlk Dizel motor

Diesel’in patentlerinin süresi dolmaya başladıktan sonra, bir dizi başka şirket onun icadını aldı ve daha da geliştirdi.

Kaynak : https://dieselnet.com/tech/diesel_history.php

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Rudolf Diesel Kimdir ?