e
sv

Hipokrat Kimdir ?

440 Okunma — 03 Nisan 2021 16:58
Hipokrat Kimdir ?
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hipokrat kimdir ? MÖ 460 yıllarında yaşamış bir Yunan doktordu. 375’e kadar Çoğu insanın hastalığı batıl inançlara ve tanrıların gazabına bağladığı bir zamanda. Hipokrat her tür hastalığın doğal bir nedeni olduğunu öğretti. Tıp pratiğini öğretmeye adanmış ilk entelektüel okulu kuruldu. Bunun için “tıbbın babası” olarak bilinir.

Ünlü Hipokrat yemini de dahil olmak üzere. Adıyla ilgili yaklaşık 60 tıbbi belge bu güne kadar ayakta kaldı. Bu belgeler sonunda Hipokrat Corpus olarak bilinen bir koleksiyonda. Hipokrat hepsini kendisi yazmamış olabilir, ancak makaleler onun felsefelerinin bir yansıması. Hipokrat’ın örneğiyle; tıp pratiği daha rasyonel ve bilimsel bir tıp görüşüne doğru ilerleyecek yeni bir yönü işaret etti.

Dört mizah


Hipokrat, genellikle dört mizaç veya sıvı teorisini geliştirmesiyle öne çıkmıştır. Filozoflar Aristoteles ve Galen de bu kavrama katkıda bulundular. Yüzyıllar sonra William Shakespeare, insan niteliklerini tanımlarken mizahları yazılarına dahil etti.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından düzenlenen “Shakespeare’in Mizah Dünyası” na göre mizahlar; sarı safra, kara safra, kan ve balgamdı. Her mizah belirli bir unsur (toprak, su, hava veya ateş), iki “nitelik” (soğuk, sıcak, nemli, kuru). Belirli vücut organları ve belirli yaşlarla (çocukluk, ergenlik, olgunluk, yaşlılık) ilişkilendirildi.

Mizahlar, nitelikler, organlar ve yaşların yanı sıra mevsimlerin ve gezegenlerin etkisi arasındaki etkileşimler. Bir kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığının yanı sıra mizacını veya kişiliğini de belirledi. (Galen “mizaç” terimini kullandı ve kelimenin tam anlamıyla sağlık ve kişiliğin sıcaklıktan soğuk, sıcak, kuru veya ıslak etkilendiği anlamına geliyor. Bu kavram, “üşütmek” veya “kuru bir mizah anlayışına sahip olmak” deyimlerinde yansıtılmaktadır. )

Teoriye göre:

Sarı safra, kolerik yatkınlıkla ve sıcak ve kuru olmanın nitelikleriyle ilgilidir. Ateş, yaz, safra kesesi ve çocukluk dönemi ile ilişkilidir.
Kara safra, melankolik eğilimle ve soğuk ve kuru olmanın nitelikleriyle ilgilidir. Toprak, kış, dalak ve yaşlılıkla ilişkilendirilir.
Kan, iyimser bir eğilimle ve sıcak ve nemli niteliklerle bağlantılıdır. Hava, bahar, kalp ve ergenlik ile bağlantılıdır.
Balgam, balgamlı eğilim ve soğuk ve nemin nitelikleriyle ilgilidir. Suya, beyne ve olgunluğa bağlıdır.

Hipokrat yemini


Genellikle Hipokrat Külliyatı’na dahil olan Hipokrat yemini, doktorlar için eski bir etik kurallarıdır. Yemin yaygın bir şekilde Hipokrat’a atfedilse de, onun gerçekten yazıp yazmadığı hala bilinmemektedir.

Bugün yemin, tam anlamıyla alınacak bir tanesinden ziyade, tıp etiği ve ilkelerinin tarihi bir örneği olarak değerlendirilmekte.

İlk yeminindeki anakronizmler arasında doktorlar. Yunan sağlık tanrıları ve tanrıçalarının antlaşmayı ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına yemin ederler. Günümüzde ve çağımızda uygulaması oldukça zor olan doktorlar için görünüşte garip olan bazı kuralları listelemeye devam ediyor.

Kimdir ?

Kaynak

bilim marketi

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Hipokrat Kimdir ?