Press ESC to close

Süveyş Kanalı ve Özellikleri

Süveyş kanalı ve özellikleri

Osmanlı zamanında açılan Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Mısırda bulunan kanaldır. Fakat Kanal, Mısır valisi İsmail Paşa zamanında 1869 yılında tamamlanmıştır.

Asya ve Afrika’yı birbirine bağlayan Süveyş kanalı ancak deniz ticareti için çok önemli olması nedeniyle oldukça değerli bir geçiş yoludur. Siyasi ve askeri bir çok politik olaylarda yer aldı. İlk çağda II.Ramses döneminde açılan ama kanal zamanla kumla dolarak kullanılamaz hale geldi. Lakin Osmanlı devleti zamanında Fransız bir şirket ile anlaşılarak tekrar inşa edilmeye başlanmıştır. İngiltere ne yazık ki Süveyş kanalının tekrar açılmasına karşıydı. 1882’de İngiltere Mısırı işgal ederek kontrolü ele geçirdi.

Geçtiğimiz günlerde (2021 Mart) Ever Given isimli isimli gemi kanalı geçerken kontrolü kaybedip kanala sıkıştı fakat kanal trafiğini tamamen kapattı. Bu olayda kanal yolunun kapalı kaldığı süre boyunca dünya ticaretine her gün yaklaşık 15 milyar $ zarara uğradı ve dünya genelinde bazı ürünlerin tedariğin de sıkıntılar oluşabileceği ön görüldü. Yaşanan bu olayda kanalın deniz ticareti açısından önemini yakın tarihte bize net bir şekilde gösterdi.

Süveyş kanalı özelliği

Süveyş kanalı Mısır’ın Sina yarımadasının batısında yer alır. 193,3 kilometre uzunluğunda olan kanalın en dar yeri 313 metre genişliğindedir. En derin noktası ise 24 metredir. Ümit burnu ve Afrika sahillerini dolaşmaya gerek kalmaz. Asya ve Avrupayı birbirine bağlayarak ticaret gemilerine binlerce kilometre avantajı sağlar. Dünyanın en önemli su yolları arasında bulunan süveyş kanalı sadece kilometre avantajı ile kalmayıp nakledilen ürünlerde hızlı teslimatı ve ürün maliyetlerinde düşüşe önemli faydalar sağlar ama Kanal gemi geçişlerinde oldukça güvenlidir.

Süveyş kanalından geçebilecek gemi ölçüleri

2010 yılından itibaren kanaldan geçmesine izin verilen gemi ölçüleri. En fazla 66 ft draft ve yüklü ağırlık 240000 DWT olarak değiştirildi. Bu ölçüler günümüzde kullanılmakta olan limit ölçülerdir.

yazılarımız

Sponsorumuz

bilim marketi
bilim marketi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *