Press ESC to close

Sezon Öncesi Yüzme Havuzu Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Soğuk gecen kış aylarının ardından yaz aylarına girerken otel, site ve villa havuzlarında temizlik çalışmaları ve bakım zamanları geldi.

Nereden başlamalıyız ?

Yüzme havuzlarında temizlik aşamasına başlamadan önce tesisat kontrolleri, havuz içi, denge tankları ve savaklarda su kaçakları kontrolleri. Yine havuz içi derz dolgularda ki açıklar, havuz pompa bakımları, kum filtreleri bakımları ve kontrolleri öncelikli olarak tek tek kontrol edilmeli arıza tespiti var ise onarılmalıdır su dolumu yapıldıktan sonra bazı teknik arızaların onarımının yapılması zorlaşır.

Sezon öncesi taze su almak mı yoksa mevcut su ile mi yüzme havuzu açılmalıdır ?

Her sezon öncesi en çok sorulardan biri Yüzme havuzunda su tazelemek mi yoksa mevcut su ile mi devam etmek. Öncelikli olarak tabi ki taze su kullanmak en sağlıklı yol fakat ülkemizde ki ve dünyada ki su kıtlığı düşünüldüğünde az kirli kurtarılabilir mevcut suları iyileştirip yetkili laboratuvarlarda kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapıldıktan sonra geçerli not aldığı sürece mevcut su ile %30 u tazelenerek yüzme havuzları kullanıma açılabilir.

Havuz temizliği başlıyor

Teknik kontroller yapıldı ve havuzumuz dolu öncelikli olarak yüzme havuzunda ph ölçümü yapılır olması gereken değer aralığı 6,80-7,40 bu değerin arasında ki ph ölçümü klor, çöktürücü ve yosun önleyici gibi kimyasalların etkili çalışması için uygun değer aralıklarıdır. Ph ölçümü yapıldıktan sonra yüksek ise ph düşürücü düşük ise ph yükseltici kullanarak uygun değer aralığına getirilen yüzme havuzu açık havuzlarda 1,00 -3,00 ppm arası kapalı havuzlarda 1,00-1,50 ppm arası olarak şekilde ister toz klor ister sıvı klor kullanarak havuzun dezenfeksiyonu sağlanır. Havuz içerisinde askıda kalan kirlilik bulunuyorsa çöktürücü yardımıyla temizlenir. Yine bu işlemlerden sonra yetkili laboratuvarda yapılan analizlerde geçerli not alan havuz suyu yüzmeye açılabilir.

Bize ulaşmak için : [email protected]

Havuz kimyasalları satış adresimiz www.havuzvesu.com

perapool havuz kimyasalları
perapool havuz kimyasalları
bilim marketi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *