e
sv

Bilinen en eski mağara resimlerinden biri Endonezya’da bulundu

205 Okunma — 02 Mart 2021 10:51
en eski mağara resmi
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Endonezya’nın Sulawesi adasındaki bir mağaranın içinde bilim adamları, gerçek dünyadaki bir nesnenin veya organizmanın bilinen en eski sanatsal tasvirlerinden birini buldular. Araştırmacılar, 13 Ocak’ta, mağaranın arka duvarında en az 45.500 yıl önce resmedilen, Sulawesi hâlâ bulunan bir hayvan olan siğil bir domuzun resmidir.

Araştırmanın yazarı, arkeolog Adam Brumm, keşif, “ilk modern insan mağara sanatı geleneklerinin, sanıldığı kadar uzun süre önce Avrupa Buz Devri’nde değil, belki de daha önce Asya’da ve hatta türümüzün geliştiği Afrika’da ortaya çıktığını” kanıtlıyor Brisbane, Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nde.

Yeni tarihli figürün yanındaki mağara duvarında en az iki ve muhtemelen üç diğer kısmen korunmuş domuz resimleri görülüyor. Avustralya, Armidale’deki New England Üniversitesi’nden arkeolog Iain Davidson, Sulawesi mağarasındaki tüm boyalı domuzların bir tür sahnede birbirleriyle karşı karşıya geldiklerini söylüyor. Yeni çalışmaya katılmayan Davidson, benzer şekilde konumlandırılan, yaklaşık 30.000 yıl öncesine ait boyalı hayvanların Fransa’nın Chauvet Mağarası’ndaki sahnelerde göründüğünü söylüyor.

Araştırmacılar, başka bir Sulawesi mağarasındaki küçük bir odanın tavanında, 32.000 ila 73.400 yıl öncesine tarihlenen, kırmızı veya koyu kırmızı ve mor mineral pigmentlerle yapılmış diğerleri gibi büyük bir domuz resmi buldular. Odanın tavanında ve duvarında kimliği belirsiz hayvanların en az iki kötü korunmuş resmi bulunmaktadır.

Daha önce ayrı bir Sulawesi mağarasında bulunan en az 43.900 yıl öncesine ait boyalı bir av sahnesi gibi, domuz resimleri için minimum yaş tahminleri, radyoaktif uranyumun karnabahar benzeri mineral büyümelerindeki çürümesinin ölçülerine dayanmaktadır. tasvirlerin üzerinde ve altında ince tabakalar halinde oluşturulmuştur.

Antik mağara sanatının uranyum temelli tarihlemesi eleştirilere neden oldu. Örneğin, Brumm’un grubu, minimum yaşını tahmin etmek için kısmen domuz resimlerinden birini kaplayan üç mineral katmanını tarihlendirdi. Resme en yakın katman, üstündeki iki katmandan biraz daha gençti; bu, katmanlar birbiri ardına oluşmuş olsaydı beklenenin tam tersi olurdu. Barselona Üniversitesi’nden arkeolog João Zilhão, bu altüst olmuş tarihlerin resmin asgari yaşının doğruluğu konusunda şüpheler uyandırdığını söylüyor.

Brumm’un ekibi, biraz daha yaşlı ve daha genç yaş tahminlerinin bir karışımının, birbirini izleyen mineral katmanlarında oluşan boşluklardan kaynaklanabileceğini söylüyor. Araştırmacılar, birden çok katmanın tarihlerinin ortalamasının, altta yatan sanat için makul, muhtemelen az ifade edilmiş bir minimum yaş tahmini sağladığını öne sürüyorlar.

Perth’teki Batı Avustralya Üniversitesi’nden arkeolog Peter Veth, nihayetinde Güneydoğu Asya ve Avustralya’daki adalardaki domuzlar ve muhtemelen Sulawesi gibi mağara sanatının yaklaşık 60.000 ila 70.000 yıl önce gösterilebileceğini söylüyor. . Bu, H. sapiens’in bölgeye ilk yerleştiğinde, uygulamayı aniden izole adalarda icat etmek yerine, muhtemelen anakara mağara sanatı geleneklerini beraberinde getirdiğini öne sürüyor.

Kaynak: siencenews.org

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bilinen en eski mağara resimlerinden biri Endonezya’da bulundu