e
sv

Su sertliği nedir? Nasıl giderilir?

576 Okunma — 13 Eylül 2021 21:27
su sertliği nedir?
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Su Sertliği Nedir? Nasıl Giderilir?

Su sertliği Nedir ?

İçmekten, temizliğe, yıkanmadan, enerjiye kadar aynı zamanda daha bir çok alanda kullanılan. Hayatımızın temel yapı taşı su. Ancak suyun önemi gün geçtikçe daha artmakta her damlası daha da kıymetli olmakta.

Oysa ki kaliteli ve sağlıklı suyun belli değerlere sahip olması gerekir. Kaliteli ve sağlıklı suyun ph değeri ortalama 7,0 – 8,50 ppm arası olması gerekir.Bu yüzden suyun kalitesi suyun sertliği ile ölçülür.

 Su sertliği nasıl oluşur ?

Su içerisinde bulunan kirecin çözünmüş olarak suya karışım oranına sertlik denir. Ancak kalsiyum karbonat iyonlarının oranı ise suyun sertlik derecesini gösterir. Hatta evlerde musluk suyu ile yapılan kaynatma işlemlerinde, musluk etrafındaki beyazlık ve duşa kabinlerde ki beyaz lekelerin hepsi suda ki sertlik kaynaklı oluşan lekelerdir.  Lakin su sertliği kalıcı ve geçici olarak ayrılmaktadır. Geçici sertlik suyun kaynatılmasıyla ısınınca parçalanarak çöken bikarbonat ile yumuşak su sağlanır. Fakat kalıcı sertlikte bir takım arıtma ekipmanları ve kimyasal işlemler gerektirebilir.

Su sertliği nedir? Nasıl giderilir?

Suyun sertlik dereceleri nelerdir?

Türkiye’de ve dünyada suyun sertliği ile çeşitli birimler mevcuttur. Yani dünya genelinde en çok kullanılan birimler İngiliz, Fransız, Amerikan, Alman sertlik dereceleridir. Ama Türkiye’de ise en çok kullanılan birim Fransız sertlik derecesidir.

Fransız sertlik derecesi Nedir?

Su içerisinde bulunan kalsiyum karbonatın suya oranına göre 1 litrede 10 mg kalsiyum karbonat içeriyorsa. Yani bu durum 1 Fransız sertliğine denk gelir.

Sert su zararlımı?

Ancak her şeyin fazlası zarar cümlesini çoğumuz biliriz. Oysa ki fazla sert su işletmelerde su dolaşım sistemlerine ve makinelere zarar vermektedir. Hatta boru iç çeperlerinde kireç taşı oluşturup zamanla tıkanmalarına yol açabilir. Hatta mutfaklarda kullanılan kettle  gibi cihazların zamanla yoğun kireçten dolayı verimli çalışmasını engellediği gibi bozulmalarda sebep olur. hal bu ki çeşitli endüstrilerde kullanılan su yumuşak olmaz ise tesiste ki enerji sarfiyatını ve bakım maliyetlerini de yükseltir.

Hangi su sağlıklı ?

Sert sular ciltlerde kuruluğa ve saç derisinde bundan dolayı kepeklenmeye sebep olur. Hatta sert su  sabun ve şampuan gibi temizlik ürünlerinin de tam etki göstermesi engeller.

Yumuşak su saç parlaklığını arttırır.

ama çok yumuşak su tüketilmesi faydalıda denilmez. Özellikle kemiklerimizin kalsiyuma ihtiyacı vardır sertlik seviyesi 10 -20 ppm arası su tüketmek faydalı olacaktır.

Evlerinizde şebeke suyunu arıtmak için su arıtma cihazı kullanabilirsiniz.

Su sertlik derecesi tablosu

SERTLİK DERECELERİ
1 Fransız Derecesi10 mg CaCO3 
1 Alman Derecesi17.85 mg CaCO3 
1 İngiliz Sertik Derecsi14.25 mb CaCO3
Suyun sertliğiAlmanFransızİngiliz
Çok yumuşak0 – 40 – 7.20 – 5
Yumuşak5 – 87.3 – 14.26 – 10
Orta sert9 – 1214.3 – 21.511 – 15
Oldukça sert13 – 1821.6 – 32.516 – 22.5
Sert19 – 3032.6 – 54.022.5 – 37.5
Çok sert> 30> 54> 37.5
1 USA sertliği = Fransız sertliği x 10

Sert su nasıl yumuşatılır ?

Fakat sert suyun yumuşatılması için su yumuşatma cihazları mevcuttur. Kısacası su yumuşatma cihazları iyon değişimi prensibi ile çalışır. Aynı zamanda su yumuşatma cihazlarının içerisinde bulunan reçine sudaki çözünmüş magnezyum ve kalsiyumu tutarak suyun yumuşamasını sağlar.

Anasayfa

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Su sertliği nedir? Nasıl giderilir?