e
sv

Aspirin, Korona Virüs Ölümlerini Azaltabilir

211 Okunma — 25 Mart 2021 22:16
Aspirin Korona Virüs Ölümlerini Azaltabilir
avatar

bilimarketi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aspirin, Korona Virüs Ölümlerini Azaltabilir Pandeminin başlarında yapılan araştırmalar, yoğun bakımda COVID-19’u olan kişilerin neredeyse üçte birinin aşırı kan pıhtılaşmasının bir sonucu olarak potansiyel olarak ölümcül komplikasyonlar yaşadığını gösterdi.

Başka bir çalışma, Güvenilir Kaynak, bu hastaların çoğunun, kolayca pıhtılaşma eğiliminde olan alışılmadık şekilde “yapışkan” kana sahip olduğu buldu.

Anesteziyoloji yardımcı doçenti ve eleştirmen olan Dr. Jonathan Chow, “Kan pıhtıları ile COVID-19 arasındaki bağlantıyı öğrendikçe, inme ve kalp krizini önlemek için kullanılan aspirinin COVID-19 hastaları için önemli olabileceğini biliyorduk” diyor.

Aspirin, kanı “incelterek” kalbi, beyni, akciğerleri ve diğer hayati organları besleyen kan damarlarını tıkayabilen pıhtı veya trombüs oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Önleyici bir tedavi olarak aspirinin yaygın olarak bilinen bir sınırlaması. Kanama riskinde küçük bir artışa yol açmasıdır.

Aspirinin düşük maliyeti ve kardiyovasküler hastalıktaki genel güvenliği ve etkinliğinin kanıtı göz önüne alındığında, Dr. Chow ve meslektaşları, hastanede yatan COVID-19 hastaları üzerinde bir pilot çalışma yapmaya karar verdiler.

Analizleri, hastaneye yatıştan kısa bir süre önce veya sonra düşük dozda aspirinin mekanik ventilasyon. Yoğun bakıma kabul ve hastane içi mortalite riskinin önemli ölçüde azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Aynı zamanda, araştırmacılar aspirinin kanama riskini artırdığına dair hiçbir kanıt bulamadılar.

Dr. Chow, “Aspirin düşük maliyetli, kolay erişilebilir ve milyonlarca kişi sağlık durumlarını tedavi etmek için zaten kullanıyor” diyor. “Bu ilişkiyi bulmak, COVID-19’un en yıkıcı etkilerinden bazılarının riskini azaltmak isteyen için büyük bir kazanç.”

Aspirin, pıhtılaşmayı önlemeye ek olarak. Kandaki interlökin-6 (IL-6) adı verilen bir bağışıklık sinyal molekülü veya sitokin düzeylerini azaltır. Molekül, yoğun bakımda COVID-19’lu kişileri etkileyebilen bağışıklık aşırı reaksiyonu veya “sitokin fırtınası” ile ilişkilidir.

Korona virüs dezenfektanında ozon kuvvetli dezenfeksiyon etkileri yazımızı okumak için tıklayınız.

Kaynak

bilim marketi

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Aspirin, Korona Virüs Ölümlerini Azaltabilir