Press ESC to close

NASA Mars Üzerinde İlk Helikopter Uçuşunu Yapıyor

NASA, Mars Üzerinde İlk Helikopter Uçuşunu Yapıyor. Mars üzerinde ki ilk drone uçmaya hazır. Ingenuity helikopteri, başka bir gezegendeki ilk motorlu uçuş olacak olan. 12 Nisan’da Mars yüzeyinden havalanmaya hazır.

NASA’nın Temmuz 2020’de fırlatılan ve 18 Şubat’ta Mars’a ulaşan Perseverance gezgini. Ingenuity helikopterini karnında katlayarak taşıdı. Gezgin iniş yaptıktan sonra Ingenuity’yi yere düşürdü ve dronun kendisini ilk uçuşuna hazırlaması için sürdü.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) Bob Balaram. “Fırlatmadan sağ çıktı, uzay yolculuğundan, vakumdan ve radyasyondan sağ çıktı, giriş ve inişten sağ çıktı ve Perseverance gezgininin dibine indi,” dedi. Ingenuity’nin baş mühendisi, 23 Mart basın toplantısında;

NASA, Mars Üzerinde İlk Helikopter Uçuşunu Yapıyor ; “Dünyada yapabileceğimiz her şey yapıldı ve şimdi aynı aracı Mars’a götürme ve onu nihai teste tabi tutma zamanı.”

Yaklaşık yarım metre uzunluğunda ve sadece 1,8 kilogram ağırlığında. Dünyadaki normal helikopter rotorlarından yaklaşık beş kat daha hızlı. Saniyede 40 kez zıt yönlerde manevra yapabilme kabiliyetinde ki uçağı kaldıran iki rotoru var.

Bu hız kısmen küçük boyutundan kaynaklanıyor. Kısmen de Dünya’nınkinden 100 kat daha ince olan ince Mars atmosferinde uçmanın çok daha zor olmasından kaynaklanıyor. Drone, bir helikopteri Mars’ta uçurabileceğimizi kanıtlamayı amaçlayan bir teknoloji gösterisidir.

Ancak Balaram, gezinmesine yardımcı olan yerleşik bilgisayarın Perseverance’takinden yaklaşık 150 kat daha hızlı ve daha önce başka bir gezegene gönderdiklerimizden çok daha güçlü olduğunu söyledi. “Güneş sistemine uçmuş olan tüm bilgisayarları toplarsanız ve hepsini toplarsanız, onu cüce yaparız” dedi.

Böyle bir hız gereklidir, çünkü bir sinyalin Dünya’dan Mars’a gitmesi 10 dakikadan fazla sürüyor. bu yüzden Ingenuity kendi kendini otonom olarak uçmak zorunda kalacak. İlk uçuş nispeten basit olacak. Helikopter, havada 3 metre olana kadar saniyede yaklaşık 1 metre hızla yukarı doğru uçacak. 30 saniyeye kadar havada süzülüp tekrar alçalacak. Perseverance gezgini, güvenli bir mesafeden izleyecek , görüntüleri ve videoları Dünya’ya geri göndermek için çekecek .

İlk uçuş iyi giderse. Ingenuity bir sonraki ay içinde dört test daha gerçekleştirecek. Ve daha yükseğe uçacak ve biraz daha akrobatik manevra yapacak. 30 Mars gününden (31 Dünya günü) sonra görevi sona erecek. Perseverance gezgini kendi analizlerine başlamak için yola çıkacak.

Gelecekte, bunun gibi dronlar robotik görevlere ve hatta insan kaşiflerin çevrelerini keşfetmelerine ve yer üzerinden ulaşılması zor veya imkansız alanları araştırmalarına yardımcı olur. Ingenuity ayrıca. 2027’de fırlatılması planlanan Satürn’ün uydusu Titan’ı keşfedecek çok daha büyük bir drone olan. NASA’nın Dragonfly görevi için bir tür minyatür önizleme işlevi görüyor.

Diğer yazılarımız için Tıklayınız.

Kaynak :  https://www.newscientist.com/article/2274029-nasa-is-about-to-fly-a-helicopter-on-another-planet-for-the-first-time/#ixzz6rvIvw5Gp

bilim marketi
bilim marketi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *